سنت روز اول سال در الیگودرز

با فرا رسیدن سال جدید و آغاز بهار و زنده شدن مجدد طبیعت از قدیم الایام در ایران رسم بر این بوده که مردم به دیدن خانواده هایی که در سال گذشته داغ از دست دادن عزیزی رو دیدن می روند و  سال جدید و فرا رسیدن عید را تبریک می گویند و برای آنها سالی خوش را آرزو می کنند تا با  این کار هم دوباره دلجویی از خانواده غمدیده کرده باشند و هم ثواب دیدو بازدید یا همان صله رحم را برده باشند.در الیگودرز هم این رسم از قدیم وجود داشته است ولی مردم در الیگودرز برای اینکه ایجاد زحمت نکرده باشند وهمچنین با توجه به تعداد زیاد افرادی که جهت عرض تبریک مراجعه می کنند ، مردم به خانه خانواده های غمدیده نمی روند بلکه بر طبق رسمی که دقیقا معلوم نیست که چند سال است بوجود آمده خانواده های غمدیده به مسجد محله خود میروند و سایر مردم هم جهت تبریک عید به مسجد رفته و فرا رسیدن عید را به خانواده های عذزدار تبریک می گویند . بعد از دیدار با اهالی این محله به مسجد محله های دیگر می روند که به دیگر همشهریان خود نیز فرا رسیدن سال جدید را تبریک بگویند. در مسیر حرکت از مسجد ی به مسجد دیگر مردم که اغلب در دسته های کوچک  حرکت می کنند( که افراد هر دسته ها را معمولا اعضا یک خانواده تشکیل می دهند)  با رسیدن به یکدیگر هم عید را تبریک می گویند.این مراسم که در صبح اولین روز سال برگزار می شود حال و هوای خاصی را به شهر حاکم می کند که.تقریبا تمامی مردم شهر در این مراسم همدیگر را می بینند و فرا رسیدن سال جدید را به هم تبریک می گویند .واضح است که در چنین دیدار هایی علاوه بر ادای احترام ،در صورت وجود کدورت و دلخوری بین افراد تمامی این مسائل فراموش شده و مردم با روحیه ای شاد و خوش سال جدید را آغاز می کنند. به امید داشتن سالی خوش  برای همه ی مردم ایران

الیگودرز

/ 25 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گزنک

سلام موفق باشید

مهدی

مطلب مربوط به رسم دیین خانواده های داغدار در روز اول عید در مساجد مطلب جالبی بود ولی خوب است به پیشینه آن هم اشاره کنید و برای روح بانی این رسم خوب یعنی مرحوم حاج آقا امامی هم فاتحه ای بفرستید..

____دبیر

سلام ما هم الیگودرزی هستیم ولی یک شهر دیگه ایم اگر میشود چند عکس از الیگودرز بگذارید تا ما دلتنگ نشیم مچکرم از وبلاگ خوبتون

سی لر

این رسم دید و بازدید اولین بار در مسجد محله ده طیرانی و به وسیله حاجی آقا امامی امام جماعت مسجد صاحب الزمان بر گذار شد حدود 5 سال بعد از انقلاب

حسین چراغی

يا مقلب القلوب والابصار. يا مدبر الليل و النهار. يا محول الحول و الاحوال. حول حالنا الي احسن‌ الحال. سلام فرا رسیدن سال نو مبارک. زندگیتان بی انتها باد. قلب هایتان پاک وبا صفا باد. شب و روزتان به خوشی باد. صمیمانه ترین شاد باش ها بر شما تهنیت باد.

حسین چراغی

يا مقلب القلوب والابصار. يا مدبر الليل و النهار. يا محول الحول و الاحوال. حول حالنا الي احسن‌ الحال. سلام فرا رسیدن سال نو مبارک. زندگیتان بی انتها باد. قلب هایتان پاک وبا صفا باد. شب و روزتان به خوشی باد. صمیمانه ترین شاد باش ها بر شما تهنیت باد.

ج........ی

برای این کارا خوب وقت می گذارند ولی برای عابرو داری اهل بیت نه مسجدو درست کردن که جای علم و عبادت و تجمع در راه الهی باشه نه برای خودمون و دیدن دیگران و بعدشم خداحافظ یک کمی دین اسلام رو توجه کرده وبا مطالعه قبلی و با مشورت بزرگان دین تحقیق کنیم که چه کاری درست است.

ج........ی

خداوند دنیا رو با معیار عدل بوجود آورده که چهارمین اصول دینی برای اکثریت شیعیان و برخی برادران سونی قابل قبول و اثبات شده است. در معیار عدلش دو حکم به عنوان تشریعی و تکوینی وجود دارد تکوینی مثل این است برای مورد قبول شدن نمازتان باید زکات داد و برای قبولی زکاتتان باید برای رضای خدا باشد و آخر اینکه رضای خدا رو خودمان قبول داشته باشیم و هیچی نگیم.